Demarinuoret vaatii päivähoitomaksujen alentamista

Pitkän aikavälin tavoitteena pitäisi demarinuorten mielestä olla täysin maksuton päivähoito.

Demarinuorten puheenjohtaja Joona Räsänen esitti järjestön liittokokouksessa pitämässään avauspuheessa perjantaina, että hallituksen tulisi alentaa lasten päivähoitomaksuja. Avausta perustellaan vähävaraisten lapsiperheiden aseman parantamisella.

Nykyisellään päivähoitomaksut ovat demarinuorten mielestä kohtuuttoman suuri rasite erityisesti yksinhuoltajille ja nuorille lapsiperheille.

Räsäsen mukaan päivähoitomaksujen alentaminen tukisi eniten pieni- ja keskituloisia lapsiperheitä. Maksujen alentaminen edistäisi hänen mielestään myös työllisyyttä ja helpottaisi erityisesti pienten lasten äitien siirtymistä työelämään.

– Päivähoitomaksujen kohtuullistamisen lisäksi työelämää on kehitettävä joustavammaksi, jotta perheen perustaminen ja ansiotyö olisi mahdollista sovittaa paremmin yhteen, Räsänen sanoo.

Hänen mielestään kevään kehysriihessä lapsilisäleikkausten sijaan lisiin olisi pitänyt tehdä tasokorotus ja tuki olisi pitänyt muuttaa veronalaiseksi tuloksi.

– Pitkän aikavälin tavoitteena on oltava maksuton päivähoito. Toteutuessaan se olisi aikamme suurin tasa-arvouudistus, Räsänen katsoo.

Mainos