Pankin ekonomistien mukaan haasteita talousnäkymille aiheuttavat nouseva työttömyys, investointien vähäisyys ja julkisen sektorin säästöt. Vankempi talouskasvu vaatii hallituksen suunnittelemien uudistusten, kuten esimerkiksi soten ja yhteiskuntasopimuksen, onnistumista.
Danske Bankin tuoreessa Suhdanteet ja rahoitusmarkkinat –katsauksessa povataan, että kansantalouden kokonaistuotanto pysyy vielä ensi vuonnakin alempana kuin finanssikriisiä edeltäneessä suhdannehuipussa 2008.
– Maailmantalouden positiivinen vire heijastuu vähitellen myös Suomeen, mikä näkyy teollisuuden uusien tilauksien lisääntymisenä. Lisäksi yritysten vientiodotukset ovat nousseet, heikentynyt euro tukee Suomen vientiä tänä vuonna etenkin Yhdysvaltoihin ja Venäjän kaupan negatiivinen vaikutus vähenee. Odotamme Suomen talouden kasvavan 0,5 prosenttia vuonna 2015, summaa pääekonomisti Pasi Kuoppamäki.
Vuodeksi 2016 pankki povaa Suomen talouskasvuksi 1,4 prosenttia.
Hänen mukaansa kuluttajahintojen lasku tukee kotitalouksien ostovoimaa ja kuluttajien luottamuksen nousu kertoo taantumapelkojen väistymisestä. Matalat korot ja kotitalouksien aktiivisesti alkuvuoden aikana hyödyntämät lyhennysvapaat tuovat plusmerkkisen vaikutuksen kulutuskysyntään.
Haasteita kotimaisille talousnäkymille kuitenkin riittää edelleen.
– Kotimaista talouskasvua rasittavat nouseva työttömyys, investointien vähäisyys ja julkisen sektorin säästöt. Ansiotason hidas nousu ja hallitusohjelmassa listatut leikkaukset vaikuttavat negatiivisesti kotimaisen kysynnän kasvuun lähivuosina, sanoo Kuoppamäki
Työttömyys pysyy pankin arvion mukaan korkealla ja työttömyysaste on tänä vuonna 9,2 prosenttia ja ensi vuonnakin vielä 9,0 prosenttia.
Leikkaukset rajoittavat kasvua
Ennustejakson 2015–2016 jälkeen Suomen talouskasvu näyttää edelleen jäävän vaatimattomaksi – etenkin, ellei hallitus onnistu uudistamaan talouden rakenteita ja lisäämään työvoiman tarjontaa, Danske Bank arvioi.
– Hallitusohjelma on kunnianhimoinen yritys leikata julkisia menoja ja uudistaa vauhdilla talouden rakenteita. Leikkaukset jarruttavat talouskasvua 2016, mutta onnistuessaan rakenneuudistukset – kuten yhteiskuntasopimus ja kuntauudistus – voivat nostaa Suomen talouden kasvuvauhtia ja helpottaa ikääntymisen tuomia paineita, Kuoppamäki sanoo.
– Uudistusten epäonnistuminen painaisi kasvuodotuksia ja heikentäisi Suomen luottoluokitusnäkymiä, hän varoittaa.
Deflaatiopelko selätetty
Alkuvuonna velloneet pelot hintatason pysyvämmästä laskusta, eli ns. deflaatiokierteestä, ovat väistyneet.
– Inflaatio-odotukset sekä Japanissa että euroalueella ovat nousussa, ja Yhdysvalloissakin on merkkejä palkkainflaation kiihtymisestä. Loppuvuotta kohden inflaatio lisääntyy, kun öljyn hinnan laskun vaikutukset hiljalleen häviävät, kertoo ekonomisti Henna Mikkonen.
– Yhdysvaltain keskuspankki nostaa ohjauskorkoaan näkemyksemme mukaan kuluvan vuoden syyskuussa. Euroopan keskuspankki EKP jatkaa elvytysohjelmaansa syksyyn 2016, mutta katseet alkavat siirtyä myös EKP:n kiristämistoimiin. Vaikka niihin on vielä aikaa, voi aiheen tiimoilta spekulointi aiheuttaa heiluntaa rahoitusmarkkinoilla, arvioi Mikkonen.
Suomen inflaatioksi pankki ennustaa tälle vuodelle 0,2 prosenttia ja ensi vuodelle 1,0 prosenttia.