D-vitamiini ei sittenkään suojaa sydänkohtaukselta

D-vitamiinilisät eivät ehkä sittenkään pienennä sydäninfarktin ja aivohalvauksen vaaraa, mutta niistä saattaa olla hyötyä iäkkäiden sydämen vajaatoiminnan ehkäisyssä.

Tuoreen katsauksen tulokset ovat yllättäviä, sillä useissa aikaisemmissa seurantatutkimuksissa korkea D-vitamiinipitoisuus on liitetty pienentyneeseen sydän- ja verisuonitautiriskiin.

Katsauksessaan tutkijat analysoivat uudelleen 21 D-vitamiinitutkimuksen tuloksia sekä yksittäisen laajan satunnaistetun D-vitamiinitutkimuksen aineistoa.

Kummassakin analyysissä havaittiin D-vitamiinilisien pienentävän sydämen vajaatoiminnan riskiä 18–25 prosenttia, mutta sydäninfarktin ja aivohalvauksen riskiin D-vitamiinilla ei todettu merkittävää vaikutusta.

Tutkijoiden mielestä tutkimusnäyttö on nykyisellään riittämätöntä, jotta D-vitamiinilisiä voitaisiin suositella sydänkohtauksen ja aivohalvauksen ehkäisyyn. Tulokset kuitenkin vihjaavat, että D-vitamiinista voi olla apua sydämen vajaatoimintaan erityisesti iäkkäillä.

Tutkijoiden mukaan tulevaisuudessa tarvitaan lisätutkimuksia selvittämään, millä mekanismilla mahdollinen hyöty välittyy. Hiljattain julkaistussa katsauksessa D-vitamiinilla havaittiin suotuisa vaikutus verenpaineeseen, mikä tutkijoiden mukaan saattaisi olla yksi selittävä tekijä yhteyden taustalla.

Katsauksessa analysoitiin RECORD-tutkimuksen aineistoa, jossa 5 300 murtuman saanutta yli 70-vuotiasta miestä ja naista oli satunnaistettu saamaan joko D-vitamiini- tai kalsiumlisää, kumpaakin tai lumelääkettä. Lisäksi tutkijat analysoivat 21 vuosina 1980–2013 tehdyn satunnaistetun D-vitamiinitutkimuksen tuloksia. Katsauksessa huomioitiin myös aiemmin julkaisemattomia tutkimuksia.

Tulokset julkaistiin arvostetussa American Journal of Clinical Nutrition–lehdessä.ja asiasta kertoi Uutispalvelu Duodecim.

Mainos