Kaikki Iso-Britannian sotilasjoukot poistuvat Ukrainasta viikon aikana, maan puolustusministeriöstä kerrotaan. Syynä on Venäjän mahdollinen hyökkäys, joka ”voi alkaa ilman varoitusta”.
Asiasta uutisoi brittilehti The Independent.
Pieni määrä Britannian joukkoja on ollut Ukrainassa harjoitusoperaatiossa viimeisen vuosikymmenen ajan. Viime aikoina uusia sotilaita on lähetetty maahan kouluttamaan Ukrainan armeijaa panssarintorjuntaohjusten käytössä.
Britannia ohjeisti aiemmin kaikkia Ukrainassa olevia kansalaisiaan lähtemään Ukrainasta niin pian kuin mahdollista.
Ukrainan Britannian-suurlähettiläs Vadym Prystaiko pyysi maata lähettämään lisäjoukkoja Ukrainaan nostaakseen Venäjän kynnystä hyökätä. Britannian puolustusministeri James Heappey kuitenkin totesi, että kaikki joukot tulevat poistumaan maasta.
– Kaikki heistä vedetään pois. Ukrainassa ei tule olemaan brittiläisiä sotilaita, jos siellä alkaa konflikti. Kaikki heistä poistuvat viikonlopun aikana, Heappey toteaa BBC Radio 4 -kanavalle.
Hänen mukaansa hyökkäys voi alkaa koska tahansa.
– Me uskomme, että tykistöt, ohjusjärjestelmät ja taistelulentokoneet ovat sellaisissa asemissa, että Venäjä voi käynnistää hyökkäyksen Ukrainaan täysin varoittamatta, Heappey sanoo.
Hänen mukaansa Ukrainan pyyntö brittijoukkojen lähettämisestä maahan vain antaisi Venäjälle mahdollisuuden esittää maansa länsimaiden uhkailujen uhrina.
– (Venäjän presidentti Vladimir) Putin ja hänen kollegansa haluaisivat saada mahdollisuuden päästä sanomaan, että heidän mahdolliset tekonsa johtuvat länsimaiden aggressioista Ukrainassa Siksi on tärkeää meille, ja oikeastaan kaikille osallisille, että emme ole aktiivisesti mukana Ukrainassa, Heappey sanoo.