Britannian Brexit-ministeri David Frost sanoo, että Brexit-sopimuksen Pohjois-Irlantia koskeva pöytäkirja on ”kestämätön”. Hän tapaa ensi viikolla EU-komission varapuheenjohtaja Maroš Šefčovič, ja he neuvottelevat pöytäkirjan muuttamisesta, kertoo BBC.
– Yritysten kanssa käymieni keskustelujen perusteella on selvää, että pöytäkirja aiheuttaa erilaisia haasteita. Olen kuullut, että eräät alihankkijat muualla Britanniassa eivät enää lähetä tuotteita Pohjois-Irlantiin, Frost toteaa Daily Mailissa.
Britannia ja EU sopivat Brexitin ehdoista loppuvuonna 2019, ja Britannia erosi unionista tammikuun lopussa vuonna 2020. Pohjois-Irlantia koskee erityinen pöytäkirja, koska Irlannin ja Pohjois-Irlannin välinen rauhansopimus edellyttää, että raja pidetään auki.
Käytännössä Pohjois-Irlanti, vaikka se kuuluu Britannialle, noudattaa EU-sisämarkkinasääntöjä. Seuraus on, että rajamuodollisuuksia pitää tehdä Pohjois-Irlannin ja muun Britannian välillä. Tätä koskee Brexit-sopimuksen Pohjois-Irlanti-pöytäkirja, jonka Britannia on hyväksynyt.
Brexitin siirtymäkausi päättyi vuoden 2020 lopussa. Sen jälkeen on selvinnyt, että pöytäkirja aiheuttaa ongelmia kaupankäynnille Pohjois-Irlannin ja muun Britannian välillä. Myös väkivaltaisuudet ovat lisääntyneet.
Britannia ei ole noudattanut sopimusta vaan on jättänyt rajamuodollisuuksia tekemättä. EU puolestaan on ilmoittanut, että Britannia rikkoo tekemäänsä sopimusta ja että unioni ryhtyy oikeustoimiin asian ratkaisemiseksi.
Näistä syistä Britannia haluaa muuttaa sopimusta. Neuvottelut ovat kuitenkin edenneet hitaasti.
Šefčovič ehdotti viikonloppuna, että Britannia noudattaisi jatkossakin EU:n maatalous- ja ruokalainsäädäntöä. Hänen mukaansa näin pystyttäisiin poistamaan 80 prosenttia rajamuodollisuuksista Pohjois-Irlannin satamissa.
Britannia torjui ehdotuksen. Se haluaa, että EU hyväksyy Britannian maatalous- ja ruokalainsäädännön ja pitää näitä samanarvoisina kuin omiaan. Tälläkin tavoin rajamuodollisuuksia voitaisiin poistaa.