Suomi liittyy Britannian johtamiin nopean toiminnan taistelujoukkoihin. Joukkojen vahvuus on noin 10 000 sotilasta. Sopimus allekirjoitetaan perjantaina Tukholmassa.
JEF-joukkoja (englanniksi Joint Expeditionary Force) voidaan käyttää sotilasoperaatioihin missä tahansa maailmassa, myös Suomen maaperällä.
Britannian puolustusministeri Michael Fallonin mukaan Suomen valtiojohto voi pahimman skenaarion toteutuessa soittaa Lontooseen ja pyytää sotilaallista apua.
– Autamme toisiamme. Teemme sitä jo useiden ryhmittymien, esimerkiksi Pohjoisen ryhmän (englanniksi Northern Group), kautta. JEF on yksi kollektiivinen kumppanuus lisää, ja sen ytimenä ovat Britannia, Hollanti, Baltian maat, Tanska ja Norja.
– Suomi ei ole yksin, eikä Suomen pitäisi olla yksin, Fallon sanoo Lännen Medialle.
Britannia, Hollanti, Baltian maat, Tanska ja Norja perustivat JEF-joukot vuonna 2014, kun Venäjä oli miehittänyt Krimin.
JEF-maiden yhteistyössä korostuu rauhanoloissa YK:n alaisiin humanitaarisiin operaatioihin osallistuminen. Erittäin nopeiden taistelujoukkojen tarkoituksena on samalla vahvistaa pelotetta, joka ehkäisee ennalta JEF-maiden, esimerkiksi Suomen, uhkaamista sotilaallisella voimankäytöllä.
– Toivon JEF-joukkojen tuovan lisävakuutuksen ja tyynnyttelevän Suomen ja Ruotsin kaltaisia maita. Jäsenyyden kautta niillä on ystävien joukkoja valmiina toimimaan ja auttamaan, Fallon sanoo.
Suomessa astuvat 1. heinäkuuta voimaan lait, jotka mahdollistavat sotilaallisen avun antamisen ja vastaanottamisen.
Fallonin mukaan JEF-joukot voivat tulevaisuudessa harjoitella Suomessa ja muualla Itämeren alueella.
Fallon korostaa, että JEF:n toiminta perustuu nopeuteen. Koska muodollista päätöksentekojärjestelmää ei ole, JEF:n erikoisjoukkojen on Fallonin mukaan tarkoitus olla kohteessa nopeammin kuin esimerkiksi Naton VTJF-keihäänkärjen.
– Haluamme pitää toiminnan suhteellisen epämuodollisena ja ketteränä. JEF on luultavasti nopeampi. Haluan korostaa, että se on Natosta erillinen samanmielisten joukko, joka toimii käytännön tilanteissa yhdessä.
– JEF:iä ei ole tarkoitettu mitään tiettyä uhkaa vastaan, mutta JEF:n jäseninä Suomi ja Ruotsi voivat pitää muita seitsemää maata luonnollisina liittolaisina, Fallon määrittelee.