Britannian pääministeri on Boris Johnson on luvannut lähettää Ukrainalle 120 panssariajoneuvoja sekä meritorjuntaohjusjärjestelmän. Britannian pääministerin kanslia ilmoitti asiasta Johnsonin Kiovan yllätysvierailun jälkeen. Asiasta The Guardian.
Johnson kertoi tapaamisensa jälkeen Britannian antavan kaiken tuen presidentti Volodymyr Zelenskyille ja Ukrainalle.
– On presidentti Zelenskyin horjumattoman johtajuuden ja lyömättömän sankarillisuuden sekä Ukrainan kansan rohkeuden ansioita, että (Vladimir) Putinin hirvittävät tavoitteet on pysäytetty. Tein tänään selväksi sen, että Yhdistynyt kuningaskunta seisoo horjumattomana heidän kanssaan tässä taistelussa.
Viime viikolla Britannia ilmoitti lähettävänsä Ukrainalle panssarintorjunta- ja ilmatorjunta-aseita, aseistettuja lennokkeja sekä taistelijan henkilökohtaisia varusteita, kuten kypäriä, panssarilevyjä sekä pimeänäkölaitteita.
Ukraina on viime aikoina ilmoittanut tarvitsevansa erityisesti raskasta kalustoa, kuten panssaroituja ajoneuvoja ja ilmatorjuntaohjuksia.





