Brexit-neuvottelut ottivat takapakkia – ”Theresa May teki kaksi virhettä”

Puola teki Salzburgissa halkeaman EU:n yhtenäiseen Brexit-rintamaan.

EU27-maiden johtajat ja Britannian pääministeri Theresa May eivät torstaina edenneet Brexit-neuvotteluissa Itävallan Salzburgissa. Etukäteen kokoukselta odotettiin paljon, mutta lopputulos oli, että osapuolet ovat kauempana toisistaan kuin ennen kokousta.

EU-maiden johtajat ilmoittivat Maylle, että unioni ei hyväksy hänen Chequers-suunnitelmaansa EU-eron ehdoille. Chequers-suunnitelma – nimetty pääministerin kesämökin mukaan – tarkoittaisi, että Britannia pysyy EU:n sisämarkkinoilla tavaroiden osalta mutta ei palvelujen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

EU ei myöskään ole tyytyväinen Britannian ehdotuksiin siitä, miten Irlannin rajakysymys ratkaistaan. EU on ehdottanut, että Pohjois-Irlanti pysyy EU:n sisämarkkinoilla Brexitistä huolimatta. Britannia ei hyväksy tätä, mutta ei ole esittänyt omaa ratkaisuaan tilalle.

Ranskan presidentti Emmanuel Macron käytti Brexitin kannattajista kovaa kieltä.

– He ovat valehtelijoita, jotka lähtivät karkuun, jotta heidän ei tarvitsisi kantaa vastuuta, Macron sanoi Guardianin mukaan.

EU-komissiosta todettiin, että he olivat valmiita tekemään myönnytyksiä Britannialle, mutta pettyivät Britannian joustamattomaan linjaan.

– Olimme niin valmiita auttamaan, sanoi nimettömänä pysyttelevä komission korkea-arvoinen virkamies.

Hänen lausuntonsa julkaisi brittiläisen ITV-kanavan toimittaja Robert Preston Twitter-tilillään.

Poimintoja videosisällöistämme

May teki kaksi virhearviota, virkamies sanoo.

Ensinnäkin May oli liian aggressiivinen, kun hän julkaisi omat vaatimuksensa Die Welt -lehdessä. Sama aggressiivisuus jatkui Salzburgissa.

Toiseksi May oli naiivi kuvitellessaan, että hän voisi vedota EU27-johtajiin ja ohittaa Jean-Claude Junckerin (EU-komission puheenjohtaja), Michel Barnierin (EU:n Brexit-neuvottelija) ja Donald Tuskin (Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja). EU-johtajilla on käsissään suurempia kysymyksiä kuin Brexit, minkä vuoksi he ovat ulkoistaneet neuvottelut Barnierille, virkamies sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ainoa särö, joka EU:n muuten yhtenäiseen rintamaan Salzburgissa syntyi, kun Puola vaati EU:ta asettumaan Britannian kannalle.

 

Mainos