Washingtonin yliopiston tutkimuksen mukaan Brasiliassa voi kuolla viruksen aiheuttamaan tautiin 125 000 ihmistä elokuun alkuun mennessä.
Tämä tarkoittaisi kuolonuhrien lukumäärän viisinkertaistumista, kertoo BBC.
Noin 210 miljoonan asukkaan Brasiliassa on raportoitu yhteensä yli 24 500 virukseen liittyvää kuolemantapausta.
Tartuntoja Brasiliassa on todettu yli 391 000. Se on toiseksi eniten maailmassa Yhdysvaltojen jälkeen.
– Brasilian pitää seurata Wuhanin, Italian, Espanjan ja New Yorkin mallia ja asettaa toimenpiteitä hallitakseen nopeasti etenevää epidemiaa, toteaa tutkimukseen osallistunut lääkäri Christopher Murray.
Brasilia kertoi tiistaina yli tuhannesta uudesta koronavirukseen liittyvästä kuolemasta.
Maasta on viime päivinä raportoitu maailman synkimpiä päivittäisiä kuolinlukuja. Aiemmin synkimmät luvut tulivat pitkään Yhdysvalloista, jossa viime päivien kuolinluvut ovat painuneet 700:n alle.
Brasilian presidentti Jair Bolsonaron toimia epidemian hillitsemiseksi on kritisoitu niin kotimaassa ja ulkomailla.
Bolsonaro on vähätellyt kriisin vakavuutta, ja hänen mukaansa toimenpiteistä johtuva talouskriisi on maalle virusta vahingollisempi.