”Berlusconi käyttäytyy kuin manaaja” – ”Hallituksen päivät luetut”

Poliittinen kohina toisen päähallituspuolueen Vapauden kansan puheenjohtajan Silvio Berlusconin veropetostuomion tiimoilta jatkuu kiivaana.

Berlusconi hyökkäsi myöhään torstai-iltana voimakkaasti maan oikeuslaitosta vastaan, ja syytti sitä 20 vuotta kestäneestä poliittisesta vainosta häntä kohtaan.

Vihervasemmistolaisen SEL-puolueen puheenjohtaja Nichi Vendola veistelinkin perjantaina, että ”Berlusconi käyttäytyy kuin manaaja ja yrittää karkottaa todellisuuden, joka on hänelle kuin demoni”.

– Luulen, että hän yrittää yhä elää fiktiossa. Eilen (torstaina) päättyi yksi aikakausi. Poliittisesti olisi ennenkuulumatonta, että Berlusconi voisi vielä olla poliittinen tekijä, joka jatkaa hyökkäyksiään oikeuslaitosta ja sen riippumattomuutta vastaan, Vendola sanoi.

Tukea Berlusconi luonnollisesti sai paitsi omilta joukoiltaan, myös liittolaiseltaan Pohjoisen liitolta. Puolueen liittosihteeri ja todellinen johtaja Roberto Maroni ilmaisi henkilökohtaisen solidaarisuutensa ja ystävyytensä Berlusconille, mutta hänen mukaansa korkeimman oikeuden tuomiota pitää kunnioittaa.

Samaan hengenvetoon hän lisäsi, että tuomion jälkeen toisen päähallituspuolueen sosialistisen Demokraattisen puolueen vetämä Enrico Lettan koalitiohallituksen päivät ovat luetut. Samaan viittasi jo torstaina Vendolan johtama SEL, jonka mukaan Berlusconin puolueen ja sosialistien liitto ei ole enää mahdollinen.

Pääministeri Letta kuitenkin puolusti sekä eilen että tänään hallitustaan ja sen jatkoaikeita. Hänen mukaansa olisi ”rikos”, jos se ei jatkaisi, koska hallituksen toimien tulokset alkavat hiljalleen näkyä. Hän korosti myös, että tässä tilanteessa Italian vakaus on tärkeintä.

Joissakin Italian lehdissä hallitus on kuitenkin jo julistettu käveleväksi kuolleeksi.

Lähteet: RAI, Corriere della Sera, Il Fatto Quotidiano

Mainos