Berliinin–Brandenburgin lentokentän piti alunperin aueta vuonna 2011, mutta epäonnistunut ja epäonninen projekti lipsuu jatkuvasti kauemmaksi lentotoiminnan alkamisesta. Lufthansan hallituksen jäsen Thorsten Dirks sanoi tällä viikolla, että hän uskoo vielä avaamattoman lentokentän purkamiseen ja uuden rakentamiseen sen tilalle.
Asiasta kertoo Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Lentokentän rakentaminen alkoi vuonna 2006 ja sen piti valmistua vuoden 2011 syksyllä. Nyt kenttä on kuitenkin lähes kymmenen vuotta myöhässä, sillä virallinen tavoite valmistumiselle on syksyllä 2020, mutta loppuvuodesta julkaistun tarkastusraportin mukaan valmistuminen voi venyä vuoteen 2022.
Berliinin–Brandenburgin lentokentän valmistumisen venyminen on ruuhkauttanut pahoin Berliinin ja lähialueen muita kenttiä.
Myös kentän rakentamisen budjetti on ylittynyt useaan kertaan. Alkuperäisen kustannusarvion mukaan kentän hinnaksi olisi tullut noin 2,8 miljardia euroa. Viimeisimmän tiedon mukaan rahaa on nyt kuitenkin kulumassa lähes 10 miljardia euroa, eikä lopullisesta summasta ole vieläkään tarkkaa tietoa.