Eduskunnan budjettikeskustelussa perjantaina käsiteltiin ulkoministeriön pääluokkaa. Kokoomuksen Ben Zyskowicz vastasi vihreiden Inka Hopsulle, joka arvosteli Israelin toimia Gazassa.
– Mites teiltä, edustaja Hopsu, ikään kuin unohtui se, että Hamas aloitti tämän sodan? Kun Hamas aloitti tämän sodan… ei tietystikään missään tyhjiössä, mutta miten te voitte välihuudoilla kiistää tämän, Ben Zyskowicz totesi välihuutaneeseen SDP:n Kimmo Kiljuseen päin kääntyen.
Zyskowiczin mukaan on ehdoton fakta, että lokakuussa 2023 Hamas aloitti sodan tappamalla yli tuhat ihmistä terroristi-iskussa.
– Se sota mikä siellä siitä lähtien on ollut meneillään, sen aloitti Hamas, ja tätä ette te edustaja Kiljunen pysty muuksi muuttamaan.
Ben Zyskowicz ihmetteli, ettei vihreitä poliitikkoja näy Hamasin vastaisissa mielenosoituksissa eivätkä vihreiden nuorisojärjestöt ota mediassa kantaa Hamasia vastaan.
– Väinö Tannerin tiedetään sanoneen, että kommunistien kanssa ei kannata lähteä huutokauppaan. Ne tarjoaa aina enemmän. Minä sanon teille vihreille: kommunistien jälkeläisten eli vasemmistoliiton kanssa ei kannata lähteä huutokauppaan anti-Israel-politiikassa, sillä vasemmistoliitto pystyy aina olemaan tässä teitä väkevämpi ja kovempi.