Ben Zyskowicz: Tästä syystä jatkan Kenen syy -keskustelua

Kansanedustajan mukaan teema ei ole kovin rakentavaa, mutta opposition väitteiden vuoksi sitä pitää käydä.
Ben Zyskowicz. Eduskunnan verkkolähetys
Ben Zyskowicz. Eduskunnan verkkolähetys

Eduskunnan budjettikeskustelussa torstaina kokoomuksen Ben Zyskowicz esitti pahoittelun.

Taustalla on politiikan väittely siitä, kenelle kuuluu vastuu sosiaali- ja terveydenhuollon kriisistä: edelliselle vai nykyiselle hallitukselle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ei varmasti ole kovin rakentavaa käydä keskustelua siitä, kenen syy, ja itse osallistun jatkuvasti kuitenkin tällaiseen keskusteluun, Ben Zyskowicz aloitti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Miksi? Siksi, että nykyisen opposition eli viime vaalikauden hallituspuolueiden edustajat kiertävät maakuntia ja mediaa väittämässä virheellisesti, että tällä hetkellä hyvinvointialueilla tehdyt vaikeat ratkaisut, jotka liittyvät vaikka yt-neuvotteluihin tai terveyskeskusten säilymiseen, johtuvat Petteri Orpon hallituksen leikkauksista, Zyskowicz jatkoi.

– Niinhän ne johtuvat, SDP:n Matias Mäkynen huusi väliin.

– Eivät johdu. Eivät johdu. Tässähän se on, jos edustaja Mäkynen vieläkin luulee, että ne johtuvat. Lopettakaa tämä väärän viestin levittäminen, niin minä lopetan osallistumisen siihen, että kenen syy, Zyskowicz pyysi.

Mainos