Ben Zyskowicz. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Ben Zyskowicz: Olin itse mukana tekemässä Ottawa-virhettä

Kokoomuskonkarin mukaan pelkät kansainväliset sopimukset eivät suojaa Suomea.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomen puolustusta ei voi jättää kansainvälisten sopimusten varaan, sanoo kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicz Verkkouutisten BenTV:ssä.

Zyskowiczin mukaan eduskunnan päätös irtautua Ottawan jalkaväkimiinat kieltävästä sopimuksesta oli oikea ja tärkeä.

Torstaisessa täysistunnossa sopimuksesta irtautumista vastustettiin vasemmistoliitossa sillä perusteella, että sopimuspohjainen maailmanjärjestys on pienten kansojen ja Suomen etu, ja että nyt sitä rikotaan. Tätä Zyskowicz ei käsitä.

– Itsekin olen sitä mieltä, että […] sopimuspohjaisuus kansainvälisissä suhteissa on Suomen etu, Zyskowicz sanoo.

– Mutta emme me voi olla liian sinisilmäisiä.

Zyskowiczin mukaan Suomen turvallisuuden kannalta sopimuksiin tuijottaminen ei riitä. Esimerkiksi hän nostaa Kansainliiton ja 1930-luvun hyökkäämättömyssopimuksen Neuvostoliiton kanssa.

– Estikö tämä sopimuspohjaisuus kommunistien johtamaa Neuvostoliittoa hyökkäämästä Suomeen marraskuussa 1939? Ei estänyt, Zyskowicz tiivistää.

Kokoomuskonkari muistuttaa, että tänä päivänä Suomen naapurina on entisten kommunistien ja nykyisten fasistien johtama Venäjä, joka on hyökkäyksessään Ukrainaan osoittanut, että se ei noudata mitään kansainvälisiä sopimuksia. Zyskowicz kysyykin että pitäisikö Suomen nyt luottaa siihen, että fasistinen Venäjä ei ole uhka Suomelle erinäisten sopimusten ansiosta.

– Me emme voi vain sen varaan jättäytyä, Zyskowicz päivittelee.

– Me panostamme puolustusmäärärahoin, me olemme liittyneet Natoon, ja nyt otamme käyttöön tarvittaessa myös jalkaväkimiinat juuri sen vuoksi, että pelkkiin sopimuksiin ei voida luottaa.

Suomen onkin Zyskowiczin mukaan muodostettava riittävä pelote, jotta Venäjä ei lähtisi tänne rynnimään.

Toinen argumentti, jolla sopimuksesta irtaantumista on vastustettu, on Zyskowiczin mukaan naurettava. Hän lainaa Helsingin Sanomissa julkaistua mielipidekirjoitusta, jossa miinoja vastustetaan siksi, että miinoihin voi kävellä vaikkapa karkuteillä oleva lapsi, turvapaikanhakija, marjastaja tai sienestejä.

Tämä ei kokoomusedustajaa vakuuta.

– No ei todellakaan voi, Zyskowicz huokaa.

Zyskowicz muistuttaa, että miinat ovat normaalioloissa varastoissa, ja ne laitettaisiin rajalle vain kriisitilanteessa. Tällaisissa oloissa rajalla ei todellakaan olisi sienestäjiä tai marjastajia. Kriisin mennessä ohi miinat taas poistettaisiin.

Lopuksi Zyskowicz nostaa esiin miinakeskustelussa esillä olleen näkemyksen, jonka mukaan maailma on muuttunut sopimuksen allekirjoittamisen jälkeen. Hänen mukaansa tämä on totta, mutta sopimukseen liittyminen oli alun perinkin silti virhe.

– Itse olin mukana virhettä tekemässä, vaikka tosiasiallinen päätös oli tehty paljon aikaisemmin, Zyskowicz harmittelee.

– Se oli virhe. Se oli sitä Tarja Halosen ja Erkki Tuomiojan maailmaasyleilevää politiikkaa, jossa oman puolustuksen tarpeet jätettiin vähemmälle huomiolle.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)