Ben Zyskowicz: Natsijärjestö on kiellettävä

Kansanedustajan mukaan kieltäminen olisi hyvä viesti koko yhteiskunnalta.

Kokoomuksen Ben Zyskowicz ottaa Verkkouutisten BenTV:ssä kantaa keskusteluun Helsingin Elielinaukion tapahtumista.

– Tämä oli ensimmäinen kerta vuosikymmeniin, kun Suomessa joku on saanut surmansa poliittisen väkivallan yhteydessä, Ben Zyskowicz toteaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Mitä me poliitikot sitten voimme tehdä?

Zyskowicz arvelee, että väkivaltaisen äärijärjestön voisi kieltää jo nykyisen lainsäädännön pohjalta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– En kuvittele, että se (kieltäminen) lopettaa näiden ääri-ihmisten toiminnan, mutta se olisi hyvä viesti ja signaali koko yhteiskunnalta siitä, että tällaista toimintaa ei vähimmässäkään määrin voida hyväksyä.

Hän korostaa jokaisen tavallisen suomalaisen vastuuta.

– Jokaisen mielestäni pitää, silloin kun törmää tällaiseen väkivaltaiseen tai muuten äärimmäiseen ajatteluun, kiihotukseen ja vihapuheeseen, olla valmis se tuomitsemaan.

Mainos