Belgialaisministerit tarjoutuivat eroamaan – pääministeri ei hyväksynyt

Belgian sisä- ja oikeusministerit tarjoutuivat eroamaan tehtävistään Brysselin terrori-iskun vuoksi.

Sisäministeri Jan Jambon ja oikeusministeri Koen Geens pysyvät toistaiseksi tehtävissään, kertoo Le Soir.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Pääministeri Charles Michel ei hyväksynyt ministereiden eroa. Pääministeri perusteli asiaa sillä, että hälytystaso on edelleen korkea ja kaksi terroristiepäiltyä on edelleen vapaalla jalalla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Erovaatimukset liittyvät Ibrahim El Bakrouiin, joka oli toinen Zaventemin lentokentän itsemurhapommittajista. Turkki väitti raportoineensa Bakrouin vierastaistelijaksi belgialaisille ja hollantilaisille viranomaisille.

Varkaudesta pidätetty Bakroui vapautettiin Belgiassa ja viranomaiset eivät saaneet häntä enää uudelleen kiinni tämän rikottua vapauttamiseen liittyneitä ehtoja.

Mainos