Barron Trump ei ehkä saakaan Vladimir Putinin jalkapalloa

USA:n presidentin saamia lahjoja säätelevät tiukat lait.

Venäjän presidentti Vladimir Putin antoi Helsingin huippukokouksen lehdistötilaisuudessa USA:n presidentti Donald Trumpille jalkapallon päättyneiden MM-kisojen jalkapallon.

Donald Trump kiitti, sanoi pallon menevän 12-vuotiaalle pojalleen Barronille ja heitti pallon rouva Melania Trumpille. Pompusta pallon sai ensin kiinni ulkoministeri Mike Pompeo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Pallon kohtalosta ei kuitenkaan tiedetä. Yhdysvaltain presidentti ei saa ottaa vastaan yli 390 dollarin lahjoja ulkomaisilta johtajilta tai valtionpäämiehiltä. Lahjoista tulee USA:n kansalaisten omaisuutta. Jos presidentti kuitenkin päättää pitää lahjan, tulee hänen maksaa sen arvon verran rahaa virasta lähtiessään.

Halvemman lahjan presidentti voi halutessaan pitää. Jos hän ei pidä sitä, se siirretään valtion arkistoon, ja sieltä se voidaan siirtää tulevaisuudessa presidentin museoon.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lahjoja säätelevät tarkat lait, joihin voi tutustua tästä.

Mainos