Yhdysvaltain istuva presidentti Barack Obama vetosi lauantai-iltana afroamerikkalaisiin äänestäjiin, että heidän tulisi auttaa pysäyttämään Donald Trumpin tie presidentiksi. Obama sanoo CNN:n mukaan, että hän pitää henkilökohtaisena loukkauksena, jos tummaihoiset äänestäjät eivät käänny Hillary Clintonin puolelle.
Obama puhui lauantaina Congressional Black Caugus -gaalassa Washingtonissa viimeistä kertaa Yhdysvaltain presidenttinä. Hän varoitti, että vaikka hän ei itse ole ehdolla marraskuun vaaleissa, kaikki kehitys, mitä Yhdysvalloissa on viimeisen kahdeksan viime vuoden aikana tapahtunut, ovat tulevissa presidentinvaalien vaakakupissa.
Obama viittasi republikaaniehdokas Trumpiin puheessaan henkilönä, joka on taistellut kansalaisoikeuksia ja tasa-arvoa vastaan ja joka ei ole huomioinut työväestöä elämänsä aikana.