Backman: Hallituksen päätös X-Road -palveluväylästä oli järkevä

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jouni Backman pitää järkevänä hallituksen talouspoliittisen ministerivaliokunnan marraskuista linjausta, jonka mukaan Suomi digipalveluja uudistaessaan hyödyntää virolaista X-Road -palveluväylää.

~ Jo olemassa olevan ja naapurissa hyväksi havaitun mallin muokkaaminen suomalaisiin tarpeisiin on järkevämpää kuin kokonaan uuden järjestelmän rakentaminen. Suomessa lähdetään piakkoin liikkeelle pilottien avulla, joten nyt ei kannata odottaa kerralla valmista, Backman sanoi tavatessaan Viron demaripuolue SDE:n puoluesihteeri Indrek Saarin keskiviikkona.

Talouspoliittisen ministerivaliokunnan linjauksen mukaan julkinen hallinto velvoitetaan hyödyntämään palvelualustaa ja sitä tuetaan järjestelmän soveltamisessa suunnittelussa olevan siirtymäaikataulun puitteissa. Toisin kuin Virossa, Backmanin mukaan Suomessa portaalin käyttö kannattaisi aloittaa ensin viranomaisten välisenä.

– Meillä on jo olemassa hyviä julkisen sektorin verkkopalveluja. On järkevää aloittaa prosessi lisäämällä ja vahvistamalla niiden keskinäistä yhteentoimivuutta. Kun tämä mm. perustietovarantoja hyödyntävä ydin saadaan toimimaan kunnolla, on aika laajentaa muihin, myös kokonaan uusiin palveluihin.

X-road on sähköiset palvelut yhteen kokoava verkkopalvelujen rajapinta. Tunnistautunut käyttäjä voi sen avulla tarkistaa esim. sairaskertomuksensa, verotietonsa tai vaikkapa saadut parkkisakot. SDP:n eduskuntaryhmässä vieraillut Saar kertoo, että Virossa valtion tarjoaman sähköisen tunnistautumisen kautta pääsee myös esimerkiksi äänestämään vaaleissa sekä lainaamaan julkisten kirjastojen kirjoja.

Mainos