Kansanedustaja Timo Heinonen (kok.) toteaa, että poliittiset lakot käyvät kalliiksi työntekijöille.
– Tehtaita pannaan nyt kiinni ja työntekijät lomautetaan. UPM Kymin koneita ajetaan alas jo tällä viikolla, Heinonen sanoo.
UPM Kymi on kertonut joutuvansa alasajamaan tuotantoaan, koska lakko vaikuttaa kuljetuksiin, ja ilmoittanut lopettavansa palkanmaksun samalla kun työtkin loppuvat.
Elinkeinoministeri Wille Rydman (ps.) kysyy X-alustalla, onko ay-johtajille tosiaan ollut yllätys, mitä kahden viikon lakosta seuraa.
– Ay-johtajat sanovat yllättyneensä, kun lakot johtavat tehtaiden sulkemisiin, palkanmaksun keskeyttämisiin ja työpaikkojen menetyksiin. Yllättyivätköhän todella?
– Lakoista kärsii pahiten juuri suomalainen työntekijä – se, jonka etua ollaan puolustavinaan, Rydman jatkaa.
Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen ounastelee, että lisää sulkuja on luvassa.
– SAK:n liitot aiheuttavat poliittisilla lakoillaan palkansaajille kalliin laskun, kun tehtaita suljetaan ja lehtitietojen mukaan ainakin UPM lopettaa heti palkanmaksun. Lisää sulkuja on luvassa. Ketä tämä touhu palvelee, SAK? hän kommentoi.
Metsäteollisuus on satamien suurin asiakas. Inderesin pääanalyytikko Antti Viljakainen arvioi Kauppalehdelle, että tuotantoa joudutaan valtaosalla metsäteollisuuden tehtaista ajamaan Suomessa alas, kun varastokapasiteetti täyttyy.
Lakko vaikuttaa laajasti myös terästeollisuuteen. Esimerkiksi Outokumpu antoi tänään tulosvaroituksen.
Poliittiset lakot käyvät kalliiksi työntekijöille. Tehtaita pannaan nyt kiinni ja työntekijät lomautetaan. UPM Kymin koneita ajetaan alas jo tällä viikolla. @duunarit @Paperiliittory #poliittisetlakot #lakot #lomautukset @UPMSuomi https://t.co/W5udlbsOgi
— Timo Heinonen (@timoheinonen) March 11, 2024
Ay-johtajat sanovat yllättyneensä, kun lakot johtavat tehtaiden sulkemisiin, palkanmaksun keskeyttämisiin ja työpaikkojen menetyksiin. Yllättyivätköhän todella?
Lakoista kärsii pahiten juuri suomalainen työntekijä – se, jonka etua ollaan puolustavinaan.https://t.co/T74xskt4U3
— Wille Rydman (@willerydman) March 11, 2024
SAK:n liitot aiheuttavat poliittisilla lakoillaan palkansaajille kalliin laskun, kun tehtaita suljetaan ja lehtitietojen mukaan ainakin UPM lopettaa heti palkanmaksun. Lisää sulkuja on luvassa. Ketä tämä touhu palvelee, @duunarit? #yrittäjät https://t.co/Cuk67C3UMw
— Mikael Pentikäinen (@jmpentikainen) March 11, 2024