Teollisuusliitto ei aloita teknologiasektorinsa työehtosopimusneuvotteluja Teknologiateollisuuden työnantajat ry:n kanssa ennen kuin sillä on tiedossa, millaista ja kuinka kattavaa sopimusta ollaan neuvottelemassa.
– Minkäänlainen rusinoitten poimiminen pullasta tai sopimusvaihtoehtojen pallottelu ei käy laatuunsa. Työnantajien ajatus neuvottelemisesta ilman sitoutumista on täyttä huuhaata. Se on hellekesän luoma harha, sanoi Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto liiton valtuuston kokouksessa torstaina.
Aallon mukaan Teknologiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jaakko Hirvola on puhunut siitä, että alan yritykset voisivat odottaa, millaisen valtakunnallisen sopimuksen alan uusi neuvottelujärjestö Teknologiateollisuuden työnantajat ry on neuvotellut. Sen jälkeen yritykset voisivat tehdä valinnan neuvotellun valtakunnallisen sopimuksen ja itse neuvoteltavan yrityskohtaisen sopimuksen välillä.
– Eli valinta tehtäisiin neuvotellun valtakunnallisen ja täysin hämärän peitossa olevan neuvottelemattoman sopimuksen välillä. Tämä ei missään tapauksessa käy meille. Emme myöskään ala teknologiasektorilla neuvotella yhdestäkään yrityskohtaisesta sopimuksesta ennen kuin meillä on neuvottelutulos Teknologiateollisuuden työnantajien kanssa, Aalto korostaa tiedotteessa.
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen muistuttaa talouden hyvästä vedosta ja kasvusta. Tällä on luonnollisesti vaikutusta myös työehtosopimusneuvotteluihin.
– Haluan myös tuoda esiin huoleni monen työnantajan viestittämästä osaavan työvoiman pulasta. Erityisesti nuoria syrjäytyy yhä enemmän työelämästä ja yhteiskunnasta. Tähän on kiinnitettävä huomiota, jokainen syrjäytynyt nuori on liikaa, Lehtonen toteaa.
Teollisuusliiton kokous on jatkoa kesäkuussa aloitetulle kevätvaltuuston kokoukselle. Kokous päättyy perjantaina. Teknologiasektorin neuvottelut ovat käynnistymässä syyskuussa.
Mekaanisessa metsäteollisuudessa käydään jo yrityskohtaisia neuvotteluja muutamassa yrityksessä. Muilla liiton sopimusalaoilla työnantajaliitot ovat ilmaisseet halunsa käydä tes-neuvottelun entiseen tapaan valtakunnallisen yleissitovan sopimuksen saavuttamiseksi.