SpaceX-rakettiyhtiöllä ja Tesla-autoillaan maailmaa mullistanut Elon Musk twiittasi työskentelevänsä ”Top Secret Masterplanin, osa 2” kanssa. Musk totesi toivovansa, että voi myöhemmin tällä viikolla kertoa asiasta lisää.
Mainos - sisältö jatkuu alla
Daily Mail yhdistää asian Teslan viimeaikaisiin vaikeuksiin. Kesäkuussa saatiin kuolonuhri automaattiajossa olleen Teslan auton törmäyksestä. Yhtiön osakekurssi on pudonnut huhtikuusta 15 prosentilla ja toimitusten määrä on pudonnut.
Mainos - sisältö jatkuu alla
Elon Musk kertoi noin kymmenen vuotta sitten blogissaan viiden kohdan suunnitelmansa Tesla Motorsista. Yhtiö on toteuttanut tuon suunnitelman.
Suomessa Musk tunnetaan myös Hyperloop-hankkeesta, jossa tyhjiöputkessa matkustaminen vähentäisi matka-aikoja olennaisesti.