Autosi tiedot menevät kohta muihinkin EU-maihin

Euroopan unioni haluaa tehostaa liikennerikkomuksiin liittyvää valtioiden rajat ylittävää tiedonvaihtoa unionin alueella. Uusi direktiivi edellyttää, että EU:n jäsenvaltioiden ajoneuvorekistereiden ajoneuvotiedot sekä ajoneuvojen omistaja- ja haltijatiedot ovat jäsenvaltioiden saatavilla.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

EU:n tavoitteena on parantaa liikenneturvallisuutta vaarantavien rikosten ja rikkomusten tutkintaa ja seuraamusten täytäntöönpanoa.

Liikenneturvallisuuteen liittyvien liikennerikkomusten tietojen vaihtoa koskevan direktiivin (CBE-direktiivi) tarkoituksena on varmistaa liikennerikosten ja -rikkomusten tutkinnan tehokkuus myös silloin, kun teoissa käytetty ajoneuvo on rekisteröity toisessa EU:n jäsenvaltiossa kuin siinä, jossa rikos tai rikkomus on tehty.

Direktiivi edellyttää, että EU:n jäsenvaltioiden ajoneuvorekistereiden ajoneuvotiedot sekä ajoneuvojen omistaja- ja haltijatiedot ovat jäsenvaltioiden saatavilla. Tavoite on, että valtio, jossa liikennerikkomus on tehty, voisi käyttää toisesta jäsenvaltiosta saatavia tietoja rikkomuksesta tai rikoksesta johtuvan vastuun määrittelemiseksi. Tiedonvaihto toteutettaisiin yhteisen Eucaris-tietojärjestelmän avulla.

Liikennerikosten ja -rikkomusten kansainvälinen tiedonvaihto on jo tällä hetkellä mahdollista Euroopan unionissa. CBE-direktiivin johdosta Suomen tieliikennelakiin ja ajoneuvoliikennerekisteristä annettuun lakiin esitetään tiedonvaihtoa ja henkilötietojen käsittelyä parantavia muutoksia.

Hallitus antoi torstaina eduskunnalle esityksen ajoneuvoliikennerekisteristä annetun lain ja tieliikennelain muuttamisesta. Lakimuutosten on tarkoitus tulla voimaan vuoden 2014 alkupuolella.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)