Helsingissä lauantaina järjestetty autoilijoiden Torviprotesti -mielenosoitus on päättynyt, tiedottaa Helsingin Poliisi.
Mielenosoitus eteni Mannerheimintietä pitkin Eduskuntatalolle, jossa se pysähtyi hetkeksi. Eduskuntatalolta letka jatkoi Mannerheimintietä etelään Erottajalle, jossa se teki u-käännöksen ja jatkoi takaisin Mannerheimintietä pohjoiseen.
Poliisin mukaan mielenosoitus sujui rauhallisesti ja poliisin ohjeiden mukaisesti. Tapahtuma aiheutti maltillista haittaa liikenteelle.
Mielenosoitukseen osallistui poliisin arvion mukaan noin 460 ajoneuvoa.
Poliisille ilmoitettu mielenosoitus on päättynyt. Mielenosoitus sujui rauhallisesti ja poliisin ohjeiden mukaan maltillisesta liikennehaitasta huolimatta. Poliisin arvion mukaan mielenosoitukseen osallistui noin 460 ajoneuvoa. #poliisi #Helsinki
— Helsingin poliisi (@HelsinkiPoliisi) August 7, 2021