Auto törmäsi laumaan, lehmä lensi, kuski kiistää tekstanneensa

21-vuotias kuski teki matkapuhelimellaan jotain, kun hänen autonsa osui tietä ylittäneisiin lehmiin.

Kolme maitolehmää loukkaantui vakavasti, kun 21-vuotiaan Daisy Cowitin ajama auto osui niihin keskellä tietä. Onnettomuus tapahtui maaseututiellä valoisaan aikaan iltapäivällä New Yorkin osavaltiossa.

Maatilan todistajat väittävät kuskin olleen lähettämässä tekstiviestiä. Cowit kiistää tämän ja sanoo sen sijaan katsoneensa puhelimeensa tullutta puhelua, joskaan ”se ei ollut nopea vilkaisu”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Alle jääneet olivat osa noin 50 lehmän laumaa, joka oli ylittämässä tietä. Cowitin auto osui 6-7 lehmään, joista kolme loukkaantui niin, että ne saatetaan joutua lopettamaan. Kuski oli myös melkein osua hänelle kiivaasti viittilöineeseen maatilan apulaiseen.

Törmäyksen voimasta yksi lehmistä lensi monta metriä ilmassa, kertoo Times Herald-Record -lehti. Tilannetta ei helpottanut se, että viljelijä kertoo Cowitia hakemaan tulleen henkilön ihmetelleen kauheaa meteliä muutaman loukkaantuneen lehmän takia.

Suomessa on ajon aikana kielletty viestintälaitteiden käyttö, joka ”voi haitata ajoneuvon hallintalaitteiden käyttöä tai muuten häiritä kuljettajan keskittymistä liikenteeseen”. Tieliikennelakia muutettiin näin 2001.

Kyselyn mukaan kuitenkin jopa puolet nuorista lukee ajaessaan viestejä. Liikenneturvan tarkkailussa ilmeni, että kahdeksan prosenttia ajajista puhuu ajon aikana kädessään olleeseen kännykkään.

Mainos