Atte Kaleva: Autoa tarvitsevia kiusataan kaikin keinoin

Kokoomusvaltuutetun mukaan matka-aikojen pidentämisen ja muun kiusanteon on loputtava Helsingissä.

Pääkaupungin kokoomuksen kaupunginvaltuutettu Atte Kaleva on kirjoittanut varavaltuutettu Matias Pajulan kanssa Helsingin Sanomain mielipidepalstalle otsikolla Itäväylällä köröttely ei paranna kaupunkiympäristön viihtyvyyttä.

Atte Kalevan mukaan Helsingissä Itäväylän remontit on vihdoin saatu valmiiksi, mutta työmatkalaisten arkea kiusataan yhä. Kuusikaistaisen ja meluvallien takana olevan Itäväylän nopeusrajoitus on hänen mukaansa laskettu ilmeisen pysyvästi 50 kilometriin tunnissa aikaisemmasta 70 kilometristä tunnissa.

– Helsingin kaupunki perustelee nopeusrajoituksen laskemista ”liikenneonnettomuuksien vähentämisellä”. Kyseisellä pätkällä Itäväylää on vuosien 2014–2018 välillä tapahtunut kaksi loukkaantumiseen johtanutta onnettomuutta.

Muutosta perustellaan kirjoituksen mukaan myös ”kaupunkiympäristön viihtyvyyden parantamisella”.

– On vaikea kuvitella, miten kaupunkiympäristön viihtyvyys paranee, kun tällä Itä-Helsingin tärkeimmällä kulkuväylällä körötellään entisen 70 kilometrin tuntinopeuden sijaan 50:tä kilometriä tunnissa. Muutoksen seurauksena pitenevät niin matka-ajat kuin jonotkin, ja autot seisovat pidempään tuottamassa päästöjä keskelle Kulosaaren asuinaluetta. Vaikutus on siis täysin päinvastainen, Kaleva ja Pajula toteavat.

– Helsingissä tuntuu olevan valloillaan politiikka, jossa autoa työssä käyntiin ja arjen pyörittämiseen tarvitsevia tavallisia ihmisiä yritetään kiusata keinolla millä hyvänsä. Nyt uusimpana keinona on keksitty tämä nopeusrajoitusten laskeminen, jolla pidennetään matka-aikoja Itä-Helsingistä keskustaan ja jonka perustelut eivät kestä lähempää tarkastelua. Tällaisen kiusanteon on nyt loputtava.

Mainos