Ulkopoliittisen instituutin turvallisuuspolitiikan tutkija Charly Salonius-Pasternak sanoi tänään Uusi-Suomi -verkkolehdessä, että Venäjän nykyhallinto on valmis käyttämään kaikkia keinoja, myös sotilaallisia, saadakseen haluamansa.
Natomielisenä tunnettu Salonius-Pasternak twiittasi lauantaina Venäjän edetessä Ukrainassa, että Nato ei auta kumppani Ukrainaa, se auttaa vain jäseniä.
Salonius-Pasternak perusteli twiittiään Uudelle Suomelle halulla vähän herätellä. Hänen mielestään Suomi ja Ruotsi ovat tuudittautuneet liialliseen turvallisuustunteeseen uskomalla, että kumppanuus Naton kanssa olisi avun tae.
Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Mika Aaltola sanoi Ylelle, että Suomen olisi oltava hyvin tiukkana Venäjän kanssa. Vaarana on, että Suomesta tulee Venäjän rajamaa, jonka alueella Venäjä toteuttaa operaatioita, kun se näkee sen tarpeelliseksi.
Aaltolan mukaan Venäjän toimet Ukrainassa pitää tuomita hyvin jyrkästi ja osoittaa, että Suomi on tarvittaessa valmis turvaamaan omia intressejään.