Asiantuntija Ylellä: Sota Ukrainassa kurittaisi maailmanmarkkinoita

Ukraina on yksi maailman tärkeimmistä vehnänviejistä.
Ihmiset kulkevat Kiovassa Yhdysvaltain suljetun suurlähetystön ohi. LEHTIKUVA / AFP Aris Messinis
Ihmiset kulkevat Kiovassa Yhdysvaltain suljetun suurlähetystön ohi. LEHTIKUVA / AFP Aris Messinis

Jos Ukrainassa syttyisi sota, se voisi nostaa ruoan ja viljan hintoja eri puolilla maailmaa, kertoo Luonnonvarakeskus Luken erikoistutkija Csaba Jansik.

– Maa on viidenneksi suurin vehnän ja kolmanneksi suurin maissin viejä maailmassa. Kohdemaita on muun muassa Lähi-idässä, Pohjois-Afrikassa ja Aasiassa, Jansik sanoo Ylelle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sota Ukrainassa aiheuttaisi erilaisia vaikeuksia, jotka voisivat vaikuttaa negatiivisella tavalla muun muassa Mustanmeren logistiikkareitteihin ja siten tavaratoimitusten viivästymiseen. Sekä Venäjällä että Ukrainalla on Mustallamerellä vientisatamia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Venäjä on maailman suurin vehnänviejä ja markkinat osin samoilla alueilla. Jos toimitukset vaikeutuvat tuonnin kohdemaissa, on paineita ostaa viljaa EU:lta ja Yhdysvalloilta, Jansik sanoo.

Sota vaikuttaisi myös maailmanmarkkinoihin. Ruoan hinta nousisi entisestään, ja se toisi vaikeuksia varsinkin kehittyville maille. Tämä kurittaisi erityisesti Pohjois-Afrikkaa, jota on koetellut ennätyskuivuus.

– Myös tärkeillä tuotantoalueilla kuten Argentiinassa kärsitään kuivuudesta. Tarjonta laskee ja kysyntä nousee, Jansik toteaa.

Mainos