Työhyvinvointijohtaja Kati Huoponen työeläkeyhtiö Ilmarisesta arvioi, että suomalaisilla työpaikoilla tapahtuu kiireen ja muutosten keskellä paljon sähläystä, mikä on este tuottavuuden parantamiselle.
– Sähläys näkyy niin turhana työnä kuin tekemättä jääneinä tehtävinäkin. Sählätessä toimintaa ei myöskään ehditä kehittämään eikä tuottavuus parane. Sähläys on näivettävää myrkkyä motivaatiolle, Huoponen kirjoittaa Ilmarisen blogissa.
Hänen mukaansa jokainen suomalainen työntekijä saisi ainakin tunnin lisää työaikaa joka viikko, jos sähläystä ei olisi.
Tuottavuutta ja työkykyä voidaan hänen mielestään edistää usein aivan arkipäiväisillä perusjutuilla. Ovatko esimerkiksi työvälineet kunnossa, onko esimiehillä kykyä valmentaa ja käyttäydytäänkö työpaikalla ihmisiksi.
Huoponen huomauttaa myös, että työtuntien seuraaminen on ylipäätään puutteellinen johtamisen väline.
– Työelämän mullistuksissa haluamme mieluummin mitata aikaansaannoksia kuin laskea työtunteja. Aikaansaannokset puolestaan perustuvat entistä enemmän asiantuntijuuteen, itseohjautuvuuteen ja joustavuuteen, hän kirjoittaa.