Esitys pitää sisällään muutoksen käytäntöön, jossa työntekijän oleskeluluvan jatkolupaa hakevalla olisi ilman saatavuusharkintaa mahdollisuus hakeutua myös sellaisen työnantajan palvelukseen, joka toimii muulla kuin edellisessä työntekijän oleskeluluvassa mainitulla alalla.
Arto Satosen mukaan kiitos tästä päätöksestä kuuluu erityisesti sisäministeri Kai Mykkäselle (kok.).
– Muutos tarkoittaa, että jos henkilö on jo laillisesti ollut töissä vuoden Suomessa, ei seuraavan hakemuksen kohdalla tarvitsisi ensimmäiseksi selvittää tarkoitettuun työhön sopivan, työmarkkinoilla käytettävissä olevan työvoiman saatavuutta kohtuullisessa ajassa tai huolehtia toiseksi siitä, että työntekijän oleskeluluvan myöntäminen ei estä työmarkkinoilla käytettävissä olevan henkilön työllistymistä. Toisin sanoen saatavuusharkinta lievenee ja ulkomaisen työvoiman rekrytoinnin byrokratia kevenee, Satonen selittää.
Tällä kohdalla ei poisteta vaatimusta siitä, että työntekijän oleskelulupa myönnetään vain edellytykset täyttävälle henkilölle, kuten jos työssä vaaditaan erityistä pätevyyttä tai hyväksyttyä terveydentilaa.
Työnantajalta voidaan myös jatkossakin vaatia todistus siitä, että hän on huolehtinut ja vastaisuudessa kykenee huolehtimaan velvoitteistaan työnantajana.
Satosen mukaan päätös auttaa maahan tulleen työvoiman hakeutumista ja kouluttautumista uusiin ammatteihin ja myös siten vastaamaan paremmin Suomessa tällä hetkellä vallitsevaan huutavaan työvoimapulaan, joka toimii talouskasvumme ja työllisyyden pullonkaulana.
– Ulkomaisen työvoiman rekrytointi kärsii suuresta byrokratiasta, jota tällä päätöksellä helpotetaan, hän sanoo.
Työntekijän oleskeluluvan jatkohakemuksia käsiteltiin työ- ja elinkeinotoimistoissa vuonna 2017 yhteensä 3138. TE-toimistoista saatujen tietojen mukaan sellaisia jatkolupahakemuksia, joissa on kyse ammattialan vaihtamisesta, on ollut yhteensä koko maassa noin 50–90 hakemusta vuodessa. Alanvaihtajien jatkolupahakemusten osuus kaikista työntekijän jatko-oleskelulupahakemuksista oli vuoden 2017 tasolla 2–3 prosenttia.