Kansanedustaja Kimmo Kivelä (ps.) kysyi kirjallisessa kysymyksessä hallituksen valmistautumisesta siihen, että 2015 on kulunut muun muassa sata vuotta Toivo Kärjen, Tapio Rautavaaran ja Olavi Virran syntymästä, 50 vuotta Reino Helismaan kuolemasta ja 25 vuotta Juha Vainion kuolemasta. Kivelä tiedusteli Rillumarei-kauden kulttuurijuhlavuoden viettämisestä ja siihen liittyvistä tapahtumista.
Kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki (vas.) toteaa vastauksessaan aiempia kansallisten merkkihenkilöiden kunniaksi vietettyjä juhlavuosia. Vuonna 1998 oli Alvar Aalto -juhlavuosi. Elias Lönnrotin ja J.L. Runebergin juhlavuodet olivat 2002 ja 2004, Mikael Agricolan juhlavuosi oli 2007. Kalevalan juhlavuotta vietettiin viimeksi 2010 ja 2015 on Jean Sibeliuksen syntymän 150-vuotisjuhlavuosi.
”Erilaisten kulttuurijuhlavuosien tukemisen periaatteena on ollut, että aloite ja suunnitelmat niiden vietosta tulevat kulttuurialan toimijoilta. Opetus- ja kulttuuriministeriö ei itse järjestä juhlavuoteen liittyvää ohjelmaa vaan tukee tarvittaessa juhlavuoden valmisteluja ja toteutusta. Neuvottelut juhlavuoden organisoinnista ja rahoituksesta ovat käynnistyneet yleensä jo 3-4 vuotta ennen tapahtumaa, jotta ministeriö voisi ottaa huomioon tulevan juhlavuoden toiminta- ja taloussuunnittelussaan. Ministeriön tuki on yleensä jakaantunut 2-3 vuodelle”, Arhinmäen vastauksessa todetaan.
”Opetus- ja kulttuuriministeriön tietoon ei ole tullut ”Rillumarei”-kulttuuriin liittyviä tapahtumia tai hankkeita tai muitakaan ”Rillumarei”-kulttuurijuhlavuoden 2015 viettoon liittyviä suunnitelmia. Mikäli tällaisia tapahtumia tai hankkeita on suunnitteilla, niiden järjestäjät voivat olla yhteydessä opetus- ja kulttuuriministeriöön tai Taiteen edistämiskeskukseen, jolla on myös käytettävissään määrärahoja erilaisten kulttuurihankkeiden tukemiseen”, kulttuuriministeri kehottaa.
Paavo Arhinmäki toteaa vielä, että ”valtiontalouden kokonaistilanne ja siitä johtuvat säästötoimet asettavat rajoituksia sille, miten laajasti opetus- ja kulttuuriministeriö voi sitoutua uusien kulttuurijuhlavuosien tukemiseen. Päätökset mahdollisten juhlavuositapahtumien ja -hankkeiden tukemisesta tehdään kunkin vuoden valtion talousarvion puitteissa”.