Apteekkiluvista luovuttava? PS-ministeriltä yllättävä vastaus

Ovi sääntelyn purkamiselle on Pirkko Mattilan kommentin perusteella hieman raollaan.

Keskustelu apteekkilupien sääntelystä otti kierroksia kesällä, kun vihreiden kansanedustaja Antero Vartia vaati sääntelyn purkamista. Apteekkilupien määrällisestä rajoittamisesta pitäisi luopua.

Hän myös ihmetteli, miksi kokoomus vastustaa sääntelyn purkua. Käsitys oli kuitenkin virheellinen, sillä kokoomuksen puoluekokous päätti puoltaa sääntelyn vapautusta puoluekokouksessaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Apteekkien sääntely kuuluu sosiaali- ja terveysministerille. Salkku on perussuomalaisten hallussa ja Hanna Mäntylän tilalle valittiin Pirkko Mattila. Helsingin Sanomat kysyi tuoreelta ministeriltä, miten hän suhtautuu apteekkilupien sääntelyn purkamiseen. Hyvinvointiyhteiskuntaa ja korkeaa verotusta puoltavan Mattilan vastaus lienee yllättävä:

– Ehkä…lääkkeiden jakelussa tärkeintä on kuitenkin turvallisuus ja se, että palveluja saa koko maassa, hän toteaa.

Ministeri jättää siis oven auki apteekkilupien purkamiselle. Apteekkariliitto vastustaa sääntelyn purkamista. Se ei usko, että purkaminen johtaisi hintojen laskuun.

Mainos