Apinat pitävät viinasta, mitä vahvempaa, sen parempi

Puoliapinalajit hidaslori ja ai-ai juovat käyneiden hedelmien mehua, kertoo USA Today.

Tutkimukset ovat selvittäneet, että apinankaltaiset nisäkkäät pitävät alkoholista – ja mitä vahvempaa alkoholi on, sitä parempi.

Tiedemiesten mukaan Afrikassa ja Etelä-Aasiassa elävä puoliapina hidaslori sekä Madagaskarin sademetsissä elävä puoliapina ai-ai nauttivat kumpikin kovasti alkoholista. Molemmat puoliapinalajit juovat alkoholia luonnossa käyneiden hedelmien mehun muodossa.

Tutkiakseen puoliapinoiden makuaistia tiedemiehet tarjosivat hidasloreille ja ai-aille kupillisia sokerivettä, joihin oli sekoitettu eri määriä alkoholia. Puoliapinat kävivät välittömästi juomien kimppuun.

Ilmeisesti maku- ja hajuaistinsa avulla eläimet kykenivät tunnistamaan, missä kupissa alkoholia oli enemmän kuin toisissa. Silloinkin kun kupit olivat jo tyhjiä, eläimet vielä työnsivät tassujaan niihin kuppeihin, joissa juoma oli ollut vahvinta.

Sekä ihmisillä että apinoilla on geeni, jonka mahdollistaa tietyn alkoholimäärän nauttimisen ilman päihtymistä. Tutkijoiden mukaan tulokset saattavat avata sitä, miksi alkoholi on kautta aikojen vetänyt myös ihmisiä puoleensa.

Mainos