SDP:n kansanedustaja Antti Lindtman on huolissaan Jussi Halla-ahon valinnasta perussuomalaisten puheenjohtajaksi.
– Suomi sai tänään uuden puolueen: oikeistopopulistisen kahden asian liikkeen, maahanmuuttovastaisen ja Eurooppa-vastaisen populistisen puolueen, Lindtman toteaa SDP:n tiedotteessa.
Lindtmanin mukaan pienen ihmisen asia hylättiin Jyväskylässä.
– Soinin perintö siirrettiin SMP:n ulkomuseoon. Tilalle tulivat kylmät ja kovat oikeistolaiset arvot.
Lindtmanin sanoi pääministeri Sipilä todenneen hallitusneuvotteluiden jälkeen kesällä 2015, että hallituspuolueet ovat kuin yhtä puoluetta.
– Keskustan, kuin myös Kokoomuksen, puheenjohtajalta olisi nyt hyvä kuulla, ovatko he edelleen yhtä puoluetta myös Jussi Halla-ahon johtamien perussuomalaisten kanssa.
– Jos hallitus jatkaa elämäänsä ennallaan, ottavat keskusta ja kokoomus vastuun Korkeimmassa Oikeudessa kiihotuksesta ja uskonrauhan rikkomisesta tuomion saaneen Halla-ahon linjauksista.
– Tiedän, että perussuomalaisissa on paljon ihmisiä, jotka ovat koko sydämellään tehneet työtä yhteiskunnan kehittämiseksi ilman mitään ääriajattelua, Lindtman toteaa ja toivottaa pettyneet perussuomalaiset tervetulleiksi sosiaalidemokraatteihin.