Antti Lindtman: Petteri Orpon almanakassa ei ole köyhän vuoroa

SDP:n ryhmäjohtajan mielestä budjettiesitys on köyhille kireä, mutta rikkaille löysä.

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtmanin mukaan ”hallituksen talouspolitiikasta syntyy vaikutelma, että oli suhdannetilanne mikä tahansa, aina on hyvä aika rikkaiden uusille veroeduille ja aina on huono aika panostaa perusturvaan”.

– Kun hallituksen alkutaipaleella taloudessa meni huonosti, oli Sipilän mukaan pakko leikata suomalaisten hyvinvoinnista. Kun nyt taloudessa menee paremmin, hallituksen mielestä nyt ei ole oikea hetki lopettaa perusturvaleikkauksia, Antti Lindtman toteaa tiedotteessaan.

– Samalla kun pienituloisilta leikattiin, huono taloustilanne oli hallitukselle peruste jakaa uusia veroetuja apteekkareille, suurmetsänomistajille ja miljoonaperinnöistä nauttiville. Ja nyt kun suhdannetilanne on parempi, ei näihin etuihin kuitenkaan saa koskea.

Lindtman kysyy, onko taloustilanne koskaan oikea ”oikeudenmukaiselle talouspolitiikalle”.

– Vai onko sittenkin kyse arvovalinnasta, jossa hallituksen taustaryhmien edut asetetaan palkansaajien, opiskelijoiden ja eläkkeensaajien edelle. Ja vain selitykset vaihtuvat taloustilanteesta riippuen, ryhmäjohtaja ihmettelee.

(Petteri) Orpon almanakassa ei ole koskaan köyhän vuoro. Jälleen kerran valtiovarainministeri Orpon budjettiesitys on köyhille kireä, mutta rikkaille löysä. Kova kokoomus vie, ja kepu sen kuin vikisee.

Antti Lindtman muistaa myös vihreiden puheenjohtaja Touko Aaltoa:

– Toisekseen, kun vihreiden huomio on ollut enemmän yökerhoissa, meidän vastuu luonnon monimuotoisuuden ja ympäristön huolehtimisesta kasvaa.

Mainos