Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen myöntää keskustan menettäneen viime vuosina monia kannattajiaan.
Hänen mukaansa on ”höpöpuhetta”, etteivätkö poliitikot seuraisi tarkasti gallupien käänteitä.
– En usko, että meidän arvomme tai tarkoituksemme ovat kadonneet mihinkään, mutta jollakin lailla emme nyt ole riittävästi ihmisten pulssilla, että meihin voisi luottaa, Antti Kurvinen sanoo Kauppalehden ja Uuden Suomen haastattelussa.
Puolueen alamäki jatkui tammikuun Ylen mielipidekyselyssä, jossa keskustaa sanoi äänestävänsä vain 10,8 prosenttia vastaajista. Kannatusta on valunut viime aikoina perussuomalaisiin, kokoomukseen ja katsomoon. Muiden hallituspuoluiden kannatus nousi tuoreimmassa mittauksessa.
Keskustan kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvosteli torstaina mediaa mielipidemittausten paisuttelusta. Hänen mukaansa ”viimeisimpien gallupien takia keskustalaisilla ei ole syytä tehdä äkkiratkaisuja”.
– Keskustan on yksinkertaisesti annettava uudelle hallitukselle ja uudelle puolueen puheenjohtajalle aikaa, Aittakumpu sanoi.