Antti Kaikkonen: Tapaamisten peruuttaminen venäläisten kanssa on väärää politiikkaa

Keskustan kansanedustajan Antti Kaikkosen mielestä Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Alexander Stubbin (kok.) yksipuolinen päätös lykätä Suomen ja Venäjän hallitusten välistä talouskokousta on kyseenalainen.

Antti Kaikkonen vaatii, että Suomen on pidettävä yllä tiivistä vuoropuhelua Venäjän kanssa Ukrainan-tilanteesta huolimatta. Korkean tason tapaamisten jatkuva lykkääminen tai peruuttaminen on hänen mielestään väärää politiikkaa tilanteessa, jossa juuri neuvottelujen kautta olisi löydettävä ratkaisuja.

– Jatkuvalla nokittelulla tilannetta vain kiristetään ja siitä kärsisi myös Suomi, Kaikkonen varoittaa tiedotteessaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Kaikkonen muistuttaa myös tasavallan presidentin todenneen, että jos Suomen ja Venäjän välillä asioita hoidettavana, ne hoidetaan. Alexander Stubbin toiminta onkin hänen mukaansa ristiriidassa tasavallan presidentin kannanottojen kanssa.

– Stubbin mukaan kokouksen myöhentäminen on ”business as usual”. Ei ole. Kyse on poikkeustoimesta. Suomen on pidettävä huolta omista eduistaan myös EU:n jäsenenä. Stubbin toiminta ei ole Suomen puolen pitämistä, vaan tarpeetonta ja vahingollistakin kumartelua Brysseliin, Kaikkonen arvioi.

Kansanedustaja Kaikkonen on myös eduskunnan talousvaliokunnan jäsen ja eurovaaliehdokas.

Mainos