Antti Kaikkonen: Koko Suomi on saatava mukaan kasvuun

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan talouden käänteen ovat saaneet aikaan suomalaiset yhdessä.

Kaksi vuotta sitten Suomi oli Antti Kaikkosen mukaan uppoamassa, eikä mihinkään tarpeellisiin uudistuksiin oltu pystytty.

– Ongelmia riittää edelleen ratkaistavaksi, varmasti virheitäkin on tehty, mutta se tärkein on saatu aikaan. Nyt Suomi on taas vuosien jälkeen nousun tiellä, hän totesi valtion ensi vuoden talousarvion lähetekeskustelun ryhmäpuheessa eduskunnassa keskiviikkona.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Talous- ja työllisyyskäänteen ovat Kaikkosen mielestä saaneet aikaan suomalaiset yhdessä.

– On tarvittu sekä hallituksen uudistuspolitiikkaa että sopimista työmarkkinoilla. Mutta ennen muuta on tarvittu tavallisten suomalaisten joustamista ja vastaantuloa, hän totesi.

Se ei hänen mukaansa ole varmasti ole ollut aivan helppoa, sillä monella on jo valmiiksi tiukkaa toimeentulonsa kanssa.

– Ymmärrettävää ei sen sijaan ole elinkeinoelämän johdon luistelu Suomi-talkoista. Isojen pörssifirmojen pomojen palkat ja bonukset ovat edelleen paisuneet, mikä on väärin, hän huomautti.

Hän muistutti, että keskustan linjan mukaan taakanjaon on oltava yhteisvastuullista ja siksi parempiosaisten solidaarisuusveroa jatketaan. Verotuksen oikeudenmukaisuudesta on huolehdittava myös pitkällä aikavälillä.

Poimintoja videosisällöistämme

Tästä eteenpäin korostuu Kaikkosen mukaan kolme asiaa. Ensinnäkin aarjen turvallisuudesta on pidettävä huolta entistäkin valppaammin. Toiseksi Suomen nousua on edelleen tukevoitettava. Kolmanneksi on varmistettava, että Suomen noususta pääsee osalliseksi jokainen suomalainen ja koko maa.

– Syksyn palkkaneuvotteluilla on kriittinen merkitys käänteen vankistamisessa. Keskusta luottaa siihen, että liitoissa pystytään Suomen edun mukaisiin ratkaisuihin. Toivon mukaan eteenpäin päästään myös esimerkiksi paikallisessa sopimisessa, hän painotti.

Kaikkosen mukaan koko Suomi on saatava mukaan kasvuun.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Keskustalle tärkeää on, että hyvää elämää pystyy elämään kaikkialla Suomessa. Tasapainosta on kyse. Liikennehankkeita tulee nyt aiempaa tasaisemmin kaikkialle maahan, mutta ennen muuta tarvitaan lisää kannattavia työpaikkoja niille paikkakunnille ja seuduille, joista nyt muuttaa ihmisiä työn perässä pois.

Keskusta on hänen mukaansa valmis kutsumaan koolle puolueiden ja asiantuntijoiden yhteisen neuvonpidon, jonka tavoite olisi hallitus- ja oppositiorajan ylittävä, useamman vaalikauden mittainen sopimus tasapainoisemman Suomen rakentamisesta.

– Tasapainoisen aluekehityksen lisäksi sopimus mahdollistaisi myös ratkaisujen hakemisen yhdessä suurimpien kaupunkien ongelmiin, kuten työttömyyteen, palvelujen jonoutumiseen, asuntopulaan ja joukkoliikenteen toimimattomuuteen, Kaikkonen totesi.

Mainos