Antti Kaikkonen: Kansanedustajien eläkkeiden epäkohdat korjataan

Keskustan ryhmäjohtajan mukaan sopeutumiseläkettä on käytetty alkuperäisen tarkoituksensa vastaisesti.

Kansanedustaja Antti Kaikkosen (kesk.) mukaan sopeutumiseläke on viime vuosina koetellut ihmisten oikeudentuntoa perustellusti.

– Se on koettu epäoikeudenmukaiseksi, kun samaan aikaan on Suomen talouden kuntoon laittamiseksi nostettu eläkeikää ja jouduttu – hallituspohjasta riippumatta – säästämään palveluista ja etuuksista ja muutoinkin edellytetty ihmisiltä joustamista, Kaikkonen totesi aihetta koskevan lakialoitteen lähetekeskustelussa eduskunnassa.

– Ihmisten luottamus eduskuntaa kohtaan rakentuu siitä, että me kansanedustajat hoidamme työmme – lakien säätämisen ja valtion talousarvion hyväksymisen – mahdollisimman hyvin. Tärkeää luottamuksen rakentumisen kannalta myös on, että toimimme oikeudenmukaisesti ja pidämme kaikessa kiinni kohtuuden vaatimuksesta.

Hänen mukaansa sopeutumiseläkkeitä on myös käytetty alkuperäisen tarkoituksensa vastaisesti.

– Nyt epäkohdat ollaan korjaamassa. Tällä kahdeksan eduskuntaryhmän yhteisellä lakialoitteella sopeutumiseläke, jota on periaatteessa voinut saada maailman tappiin, lopetetaan. Jos eduskunta hyväksyy uudistuksen, maaliskuusta alkaen kansanedustajat ovat toimikautensa jälkeen oikeutettuja sopeutumisrahaan. Sitä voi saada yhdestä kolmeen vuotta, Kaikkonen sanoi.

Sopeutumisrahan suuruus olisi vähintään 2 100 euroa kuukaudessa ja sen määräytymisessä otettaisiin huomioon myös pääomatulot. Sopeutumisrahaa maksetaan jo vuonna 2011 ja sen jälkeen valituille kansanedustajille.

Uudistus heikentäisi eduskunnassa pitkään toimineiden kansanedustajien etuja taannehtivasti.

– Nyt sopeutumiseläkettä saavilla olisi oikeus saada sopeutumisrahaa kolme vuotta lain voimaantulon jälkeen. Muut eläkkeeseen oikeutetut entiset kansanedustajat voivat saada uutta sopeutumisrahaa kaksi tai kolme vuotta riippuen siitä, kuinka pitkään he ovat eduskunnassa olleet, Antti Kaikkonen totesi.

– Lakialoitteen allekirjoittaneet eduskuntaryhmät pitävät näitä järjestelyjä perusteltuina kohtuuttomien tilanteiden välttämiseksi. Lakialoitteen laadinnassa kuultiin myös perustuslakiasiantuntijoita, joiden näkemyksille annettiin iso painoarvo.

Mainos