Antti Häkkänen: Johtamistavoilla on eroa

Elinkeinovapaus on yksilön perusoikeus, joka toimii yrittäjyyden ja työllisyyden moottorina, muistuttaa Antti Häkkänen.

Torstaina perustuslakivaliokunta totesi, että hallitus yritti rajoittaa elinkeinovapautta.

– Ilman elinkeinovapautta yhteiskunnan uudistuminen ja kehitys näivettyvät. Tämän perusoikeuden rajoituksilla on merkittäviä vaikutuksia ihmisten toimeentuloon, hyvinvointiin ja elinvoimaan, toteaa kokoomuksen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Antti Häkkänen Facebookissa.

Hänen mukaansa kriisiä pitää johtaa siten, että rajoitukset osuvat täsmällisemmin kohteeseen, ei yli eikä ohi.

– Jatkossa ravintolarajoituksia saa asettaa vain sellaiselle alueelle, jossa rajoitukset ovat tautitilanteen takia välttämättömiä. Näin ei ole nyt menetelty, Häkkänen toteaa.

– Ja jatkossa rajoituksia voi kohdentaa vain sellaisiin ravintolatyyppeihin, joita on välttämätöntä rajoittaa. Näinkään ei ole nyt menetelty. Huoltoasema ja yökerho ovat erilaisia ravintoloita. Terveydensuojelu on tärkeintä, mutta se pitää tehdä talouden ja työllisyyden vahinkoja minimoimalla. Johtamistavoilla on eroa, hän jatkaa.

LUE MYÖS: Valiokunnan lausunto suojaa elinkeinovapautta – ”rajoitukset liian tylppiä”

Mainos