Anne-Mari Virolainen: Lisäbudjetin satsauksilla uutta työtä

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Anne-Mari Virolainen on tyytyväinen hallituksen tiistaina neuvottelemaan lisäbudjettiin, jossa kohdennetaan 200 miljoonaa euroa uuden kasvun vauhdittamiseen.

Kasvupaketti on osa kevään kehysriihessä päätettyä 600 miljoonan euron kasvusatsausta vuosille 2014-2015.

– Panostuksilla luodaan elinkeinoelämälle ja yrityksille edellytyksiä päästä nopeammin kiinni kasvun syrjään ja samalla helpotetaan uusien työpaikkojen syntymistä, Anne-Mari Virolainen sanoo.

Kasvupaketti sisältää muun muassa 50 miljoonan euron pääomituksen Teollisuussijoitus Oy:lle sekä 60 miljoonan euron lisäyksen Tekesin lainavaltuuksiin.

Kasvupaketti sisältää merkittäviä panostuksia myös osaamisen vahvistamiseen. Virolainen kiittelee 10 miljoonan euron panostusta 30–50-vuotiaiden, ilman perusasteen jälkeistä tutkintoa olevien suomalaisten aikuiskoulutukseen.

– Parhaat panostukset suuntautuvat myös osaamiseen ja koulutukseen, koska nämä tuottavat pitkällä aikavälillä sijoitukselle paljon vastinetta, Virolainen toteaa.

Hänen mukaansa myös korkeakoulujen määräaikainen aloituspaikkojen lisääminen yhteensä 3000 aloituspaikalla vuosina 2014 ja 2015 mahdollistaa sen, että yhä useampi nuori pääsee heti opintojen pariin ja ylimääräiset välivuodet ja syrjäytymisriski vähenevät.

Virolainen muistuttaa, että pitkällä aikavälillä työpaikkojen luomisen kannalta on kuitenkin olennaisinta huolehtia kaikkien yritysten toimintakyvystä varmistamalla verotuksen kannustavuus, säätelyn järkevyys ja muun muassa yritysrahoituksen riittävyys.

Mainos