Anna-Maja Henriksson: Mielenterveys ykköshankkeeksi

RKP:n puheenjohtajan mukaan Suomi tarvitsee kansallisen pitkän aikavälin mielenterveysohjelman.

RKP:n puheenjohtaja, kansanedustaja Anna-Maja Henriksson kehottaa hallitusta tekemään kehysriihessä päätöksen kansallisesta pitkän aikavälin mielenterveysohjelmasta.

– Mielenterveysongelmat aiheuttavat inhimillistä kärsimystä ja miljardien eurojen kustannukset yhteiskunnalle vuosittain. Valitettavasti mielenterveystyö on siitä huolimatta sote-uudistuksessa jäänyt varjoon, sanoo Henriksson tiedotteessa.

Henriksson muistuttaa, että myös äskettäin julkaistu Juho Saaren työryhmän eriarvoisuusraportti kiinnittää huomiota mielenterveyspalveluiden heikkoon ja maantieteellisesti eriarvoiseen saatavuuteen.

– Jokainen ihminen, joka kärsii mielenterveysongelmista, on yksi henkilökohtainen tragedia liikaa. Jokainen mielenterveystyöhön panostettu euro maksaa itsensä moninkertaisesti takaisin, niin inhimillisesti kuin kansantaloudellisestikin. Tarvitsemme kansallisen pitkän aikavälin mielenterveysohjelman.

– Mielenterveysongelmien hoito ja ennaltaehkäisy parantavat myös työllistymisen edellytyksiä. Myös siksi olisi järkevää, että hallitus ryhtyisi kehysriihessä toimiin mielenterveystyön vahvistamiseksi.

Mainos