Anna-Maja Henriksson: Lykkäys maakuntavaaleille

RKP:n puheenjohtaja vaatii aikaa sote- ja maakuntauudistuksen perusteelliselle käsittelylle.

RKP:n puheenjohtaja, kansanedustaja Anna-Maja Henriksson vaati vappupuheessaan maakuntavaaleja lykättäväksi eduskuntavaalien yhteyteen kevääseen 2019. Tämä olisi hänen mukaansa ”ainoa järkevä tapa”. Henriksson puhui Runebergin patsaan lakituksen yhteydessä Pietarsaaressa maanantaina.

− Eduskunta kaipaa työrauhaa. Sote- ja maakuntauudistus on aikamme suurin uudistus. Eduskunnan perusteelliselle käsittelylle pitää varata riittävästi aikaa. Meillä ei ole varaa sellaiselle uudistukselle, joka ei tuo parannuksia. Eikä meillä ole varaa kaaoksen syntymiseen maamme terveydenhuollossa, Henriksson painotti.

Hän arvosteli hallitusta vallan keskittämisestä sote- ja maakuntauudistuksessa.

− Päiväkirurgisten leikkausten kieltäminen joiltakin aluesairaaloilta on suuri erehdys hallituksen puolelta. Täällä Pietarsaaressa olemme itse kehittäneet sairaalaamme jo yli sata vuotta. Pärjäisimme aivan mainiosti ilman tätä hallituksen ylhäältä johtamista Helsingistä, joka koskee päivystysuudistusta ja pienempiä sairaaloita. Toimiminen tällä tavalla on epäoikeudenmukaista ja lyhytnäköistä, eikä se paranna potilaan asemaa – päinvastoin.

Henrikssonin mukaan hallituspuolueet kiirehtivät uudistusta.

− Kaipaamme sellaista uudistusta, joka oikeasti antaa tasapuoliset mahdollisuudet hoitoon, ja joka helpottaa lääkärille pääsyä. Ei voi olla niin, että tämä tulee käytännössä olemaan mahdollista ainoastaan maamme suuremmissa kaupungeissa.

Mainos