Anna Kontula syyttää Marimekko-johtajaa Suomen talouden sabotoinnista

Mika Ihamuotila esitti työttömyysturvaan porrastusta.
TE-toimisto Helsingin Pasilassa. LEHTIKUVA/MARKKU ULANDER
TE-toimisto Helsingin Pasilassa. LEHTIKUVA/MARKKU ULANDER

Vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula tyrmää kovin sanoin Marimekon hallituksen puheenjohtaja Mika Ihamuotilan ajatukset työllisyyden parantamisesta ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastuksella. Kontulan mukaan Ihamuotilan puheet koetaan ylimielisenä ja loukkavana. Hän soimaa talousvaikuttajan puheita ”kansantalouden sabotoimiseksi” railoja rakentamalla.

Mika Ihamuotilan mielestä Suomen tukijärjestelmän pitäisi kannustaa työhön nykyistä paremmin. Hän viittasi Suomen työttömien ja avimien työpaikkojen määriin, ja sanoi yrittäjätuttaviensa kertovan, ettei väkeä löydy edes sellaisiin töihin, jotka eivät vaadi koulutusta. Ihamuotilasta eräs ratkaisu olisi ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastus. Käytännössä tämä tarkoittaisi alkuun korkeampaa turvaa, joka laskisi työttömyyden keston mukaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vasemmistoliiton Anna Kontula suhtautuu esitykseen jyrkästi. Hän myöntää Twitterissä, että porrastus voisi nopeuttaa joidenkin työllistämistä. Kontulan mukaan porrastus johtaisi kuitenkin ”työttömyysetuusjärjestelmän legitimiteetin” ja ”kansallisen luottamuspääoman” laskuun.

– Paitsi ihmisten hyvinvointia, voi punninnan tehdä myös taloudellisin perustein jälkimmäisen eduksi: kansallinen luottamuspääoma on nimittäin tärkein yksittäinen taustatekijä ulkomaisille yrityksille tulla Suomeen, Kontula sanoo.

– Porrastettu malli nakertaisi tätä luottamuspääomaa. Niin tekee myös twiittisi, joka vastauksista päätellen selvästi koetaan ylimielisenä ja loukkaavana itseäsi huomattavasti heikommassa asemassa olevia kohtaan. Toivoisinkin, että lakkaisit sabotoimasta kansantalouttamme rakentamalla railoja tieten tahtoen, hän jatkaa.

Anna Kontulan mukaan porrastusta voi tehdä myös ”muita kunnioittavaan sävyyn ja asianmukaisilla luvuilla”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Näkyvältä yritystoimijalta lukujen väärinkäyttöä on vaikea tulkita muuten kuin tahalliseksi agitaatioksi.

Mainos