Anna-Kaisa Ikonen: Hallitus suhtautuu kevyesti talouteen

Kansanedustan mukaan työllisyys ja talous eivät kasva selvityksillä, vaan ne on laitettava myös toimeen.

Työllisyys ei kasva tai talous kohene pelkillä selityksillä, vaan ne on myös laitettava toimeen, kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Anna-Kaisa Ikonen kirjoittaa Aamulehdessä julkaistussa mielipidekirjoituksessaan.

Kansanedustajan mukaan kestävyys on läpileikkaava teema myös uudessa hallitusohjelmassa. Hän antaa hallitusohjelmalle kiitosta hyvinvoinnin, ympäristön, tasa-arvon ja koulutuksen edistämisestä, mutta toteaa, että ohjelma ”suhtautuu kovin kevyesti talouteen”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ohjelma sisältää suorastaan hengästyttävän määrän lupauksia, mutta niiden määrä on valtava suhteessa rahoituspohjaan. Kestävyyden nimissä toimia tulisi priorisoida ja kohdentaa vaikuttavammin, Anna-Kaisa Ikonen kirjoittaa AL:ssä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Vastuullista taloudenhoitoa on ajatella tämän päivän tarpeiden l9isäksi lapsiamme ja lapsenlapsiamme. Kun kaikkea kivaa luvataan kaikille ja rahat ripotellaan yli 100 kohteeseen, herää huoli, unohdetaanko tulevaisuuden tarpeet ja edellytykset.

Ikosen mukaan hallitus tarvitsee tehokkaita ja aidosti rohkeita toimia, jotta 75 prosentin työllisyysaste saavutetaan ja lupaukset hyvinvoinnin edistämisestä voidaan lunastaa.

– Hallitusohjelman toimeenpanoon kohdistuu suuria odotuksia. Työllisyys ei kasva tai talous kohene pelkillä selvityksillä, vaan ne on myös laitettava toimeen. Aikailla ei voi, sillä kestävä tulevaisuus ei odota loputtomiin. Se tulee tehdä nyt.

Mainos