Anders Adlercreutz: PS pääsee helpolla joka asiassa

RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan mukaan PS:n politiikalta puuttuu uskottavuus.

RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Anders Adlercreutz soimaa Twitterissä perussuomalaisia uskottavuuden puutteesta.

– ”Kotoutuminen on epäonnistunut” – romutetaan kotouttamisbudjetti. ”Keskitytään juurisyihin” – lopetetaan kehitysyhteistyö. T.voimapula ja työttömyys – nostetaan palkkatasoa. Täsmäkeino työttömyyteen -”lasketaan elämisen ja as. kustannuksia”, hän listaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Entinen perussuomalaisten ja sinisten kansanedustaja ja nykyinen kokoomuslainen Simon Elo toteaa keskustelussa, että suurimmalla oppositiopuolueella on kevyet eväät talouteen, työllisyyteen ja verotukseen.

– Ihmettelen kuinka jotkut pitävät oikeistopuolueena, kun heidän korostamansa ratkaisu talouteen on ”palkkatason nostaminen”. Aivan kuin asia olisi yrittäjille näin yksinkertainen, Elo jatkaa.

Kokoomuksen kansanedustaja Juhana Vartiainen vastaa, ettei tämä edes ole talouspolitiikan keino.

– Yhtä nerokasta olisi esittää syrjäseutujen kiinteistöjen arvonaleneman lääkkeeksi ”asuntojen hintojen nostamista”. Tai kriminaalipolitiikan ohjeeksi ”rehellisyyden lisäämistä”, hän toteaa.

Anders Adlercreutz toteaa perussuomalaisten pääsevän helpolla joka asiassa.

Poimintoja videosisällöistämme

– Niin omien sotkujen kuin politiikan sisällön osalta.

LUE MYÖS:

Jussi Halla-aholta kysyttiin yhtä työllisyystoimea, näin hän vastasi

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mainos