Analyytikko KL:lle: Vuokrat lähteneet lapasesta vain näennäisesti

Vuokrien kasvu suhteessa ­vastaaviin omistusasuntoihin on tuoreen tutkimuksen mukaan harhakuva.

Asuntojen vuokrat ovat konsulttiyhtiö eCraft Business Insightin mukaan pysyneet vakaina suhteessa asuntojen omistusarvoihin, kertoo Kauppalehti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yrityksen johtavan johtava data-analyytikko ommi Vilkamon vuokrien nousu onkin illuusio. Vuokrien poikkeava kasvu ­vuosina 2014–2019 suhteessa ­vastaavien omistusasuntojen hintakehitykseen ja talouden yleiseen kehitykseen osoittautui yhtiön tekemän tutkimuksen mukaa harhakuvaksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tarjolla olevat vuokra-asunnot ovat rakennusvuosiltaan nyt 15 vuotta nuorempia kuin vain viisi vuotta sitten. Vilkamon mukaan vuokra-asunnot ovat yhä uudempia ja pienempiä, ja niiden sijainti on keskimäärin parempi.

Vuokrat ovat poikkeuksetta Vilkamon mukaan nousseet samaa tahtia vastaavien omistusasuntojen hintojen kanssa, vaikka näennäisesti ne ovat lähteneet lapasesta.

Mainos