Syksyllä järjestetyistä välittäjäkokeista saatiin 312 uutta laillistettua kiinteistönvälittäjää (LKV) ja 38 laillistettua vuokrahuoneistonvälittäjää (LVV).
Yhteensä kokelaita oli tällä koekierroksella 587 henkilöä, joista 543 osallistui LKV-kokeeseen ja 44 LVV-kokeeseen. Läpipääsyprosentit olivat LKV-kokeessa 57 prosenttia ja LVV-kokeessa 88 prosenttia.
– Vaativaan kokeeseen oli selvästi valmistauduttu hyvin, sillä läpipääsyprosentit ovat korkealla tasolla. Ammattipätevyyden arvo kiinteistöalalla toimivien keskuudessa on noussut lainmuutoksen myötä, mutta ala on myös itse alkanut korostaa koulutuksen merkitystä välitystoiminnassa, kertoo Keskuskauppakamarin lakimies Jaana Tikkunen tiedotteessa.
Tämän vuoden alusta voimaan astunut laki edellyttää LKV- tai LVV-pätevyyttä vähintään puolelta välitysliikkeen välittäjistä. Ennen pätevyys vaadittiin vain liikkeen vastaavalta hoitajalta. Tiukentuneilla vaatimuksilla halutaan parantaa välityspalveluiden luotettavuutta ja asiantuntevuutta.
– Välittäjän pätevyys osoittaa, että kokeessa hyväksytty tuntee toiminnan harjoittamisen kannalta tarpeellisen lainsäädännön ja hyvän välitystavan sekä hallitsee välitystoimeksiannon hoitamisen edellyttämät käytännöt, Tikkunen kertoo.
Välittäjäkokeet järjestetään valtakunnallisesti kolmella koepaikalla Helsingissä, Tampereella ja Oulussa. Seuraava koe järjestetään ensi huhtikuussa.