Ammattiliitto Pron tutkimusten mukaan esimies- ja asiantuntijatyössä työntekijät käyttävät peräti 20 prosenttia lomastaan työskennellen.
Viiden viikon vuosilomasta tämä tarkoittaa yhtä kokonaista viikkoa, selviää Pron tutkimustuloksista.
– Lomarauhan rikkoutuminen kertoo työelämän kirjoittamattomien pelisääntöjen rapautumisesta. Vuosilomat ovat tarkoitettu työntekijöiden palautumiselle ja levolle. Riittävä lepo lisää motivaatiota ja työtehokkuutta sekä vähentää poissaoloja töistä, painottaa puheenjohtaja Jorma Malinen tiedotteessaan.
– Lomarauhan säilyminen pitäisi ottaa työnantajien, mutta myös koko yhteiskunnan erityiseen suojelukseen. Työajan ja vapaa-ajan erottaminen toisistaan ovat yhä tärkeämpi osa työpaikan johtamista.
Pron mukaan kehitykseen vaikuttaa jatkuvat henkilöstövähennykset, jonka seurauksena monien työpaikkojen työtaakka jää yhä harvemman harteille.
Kun töitä ei ehditä tehdä loppuun työajalla, liian moni työskentelee liiton mukaan säännöllisesti myös vapaa-ajallaan.
Pro muistuttaa, että mahdollisuus lomalla lepäämiseen ja kunnolliseen palautumiseen ovat keskeinen osa terveellistä työkulttuuria. Hyvinvoiva työntekijä pystyy parempiin työsuorituksiin ja yritysten tuottavuus paranee.
Ammattiliitto Pro kampanjoi paremman vapaa-ajan suojelemisen puolesta muun muassa Porin SuomiAreenassa ja Valkeakosken Työväen Musiikkitapahtumassa.