Ammattiliitot ja painoala vetoavat UPM:ään

Lakko maksaa yhtiölle asiantuntija-arvioiden mukaan jopa 20 miljoonaa euroa viikossa.
Paperiliiton lakkovahteja UPM:n Kymin tehtaalla Kouvolassa. LEHTIKUVA/EMMI KORHONEN
Paperiliiton lakkovahteja UPM:n Kymin tehtaalla Kouvolassa. LEHTIKUVA/EMMI KORHONEN

Painopaperipula uhkaa Euroopassa, koska UPM ei etene neuvotteluissa Paperiliiton kanssa lakon lopettamiseksi ja kieltäytyy neuvottelemasta Ammattiliitto Prolle työehtosopimusta, sanoo Paperiliitto tiedotteessaan.

Lakko maksaa yhtiölle asiantuntija-arvioiden mukaan jopa 20 miljoonaa euroa viikossa ja uhkaa aiheuttaa kriisin toimitusketjuun, toteaa IndustriALL, teollisuusliittojen kattojärjestö.

Asiakkaat alkoivat helmikuussa lähestyä UPM:ää ja vetosivat ratkaisemaan lakon pikaisesti. Myös Paperiliittoon on vedottu, jotta osapuolet saisivat lakon loppumaan ja paperitoimitukset käyntiin.

Euroopan painoalan liitto Intergraf ilmoitti vaatineensa UPM:ltä lakon lopettamista, koska useita viikkoja kestäneen lakon takia 40 prosenttia järjestön jäsenten tarvitsemasta paperista jää toimittamatta.

Intergraf varoitti myös, että paperin saatavuusongelma voi nopeuttaa entisestään siirtymistä pois painetusta viestinnästä. Intergraf edustaa 20 jäsenjärjestöä 19 maassa.

UPM oli lakon alettua varoittanut asiakkaitaan, ettei se pysty toimittamaan sopimustensa mukaisesti paperia ylivoimaisen esteen, force majeuren, takia ja että tämä este on ammattiliittojen syytä. Paperiliiton mukaan lausekkeella yritys voi yrittää väistää vastuutaan sopimusten rikkomisesta.

Ratkaisu on kuitenkin UPM:n käsissä, sanoo Paperiliitto ja vaatii yhdessä Ammattiliitto Pron kanssa UPM:n asiakkaita hylkäämään väitteen ylivoimaisesta esteestä.

– Yhtiö yrittää rikkoa vuosikymmeniä jatkunutta työehtosopimusneuvottelukäytäntöä alalla ja yrityksessä kieltäytymällä neuvottelemasta, elleivät sen edellytykset täyty. Näiden edellytysten täyttäminen heikentäisi tulevaisuudessa dramaattisesti työntekijöiden neuvotteluasemaa ja jättäisi työntekijäryhmät ilman edustusta, liitot sanovat vetoomuksessaan.

Liitot painottavat, että UPM voi lopettaa kriisin pääsemällä sopimukseen, joka on Suomen yleisen työmarkkinapolitiikan mukainen.

IndustriALLin on aloittanut kampanjan, jolla ilmaistaan tukea lakossa oleville UPM:läisille. IndustriALLin jäsenliitot edustavat UPM:n työntekijöitä Suomessa, Saksassa, Itävallassa, Ranskassa, Isossa-Britanniassa, Yhdysvalloissa ja Uruguayssa. Myös Euroopan ammatillista yhteisjärjestöä ETUCia huolettaa ”UPM:n johdon halu murtaa Suomen toimivaa työehtosopimusjärjestelmää”.

Mainos